OBCHOD PRO RODINU  vše dobré pro děti a rodiče  ... v souladu s přírodou 

» Nošení dětí
Nošení dětí

O nošení miminek a dětí v šátcích a nosítkách

Miminko můžeme vozit v kočárku nebo nosit na rukou. Někdy se miminku v kočárku nelíbí, nebo se potřebujeme dostat tam, kam kočárek nemůže. Někdy zase jednoduše cítíme potřebu miminko chovat – zvláště pokud to dává hlasitě najevo. A pokud je potomek na nošení v náručí už příliš těžký, můžeme si pomoci některým z nosítek nebo šátkem na nošení dětí.

Typů nosítek je celá řada:

šátky na nošení dětí

- pro nedonošeňátka, pro novorozence, miminka, batolata až po předškoláky

- vždy se přizpůsobí velikosti miminka: miminko u může ležet na našem břiše, později ho můžeme napolohovat do sedu na našem břiše, na boku a nosit můžeme i na zádech

- pokud zvolíme kvalitní šátek, bude nošení pohodlné i pro těžké děti

- dobře zvolený úvaz zatěžuje ramena nosící osoby rovnoměrně

- šátek můžeme použít i jako přikrývku, deku, přebalovací podložku…

- úvazy se zpočátku mohou zdát složitější, je třeba naučit se miminko správně polohovat

- 2 typy šátků:

elastické šátky z úpletu – určeno pro nejmenší miminka, podle tělíčka se snáze vytvarují, proto oblíbené mezi rodiči, kteří se šátky začínají

pevné tkané šátky – šátky šité z tkaných látek speciálně určených pro nošení dětí, látka pruží příčně a ne po délce nebo po šíři šátku. Díky příčnému pružení se podle tělíčka mírně vytvaruje, přitom dokáže dítě fixovat opravdu těsně k nosící osobě. (pozor - na trhu i šátky šité z běžné metráže, z kanafasu... – nemusí správně pružit)

vaky přes jedno rameno a šátky s kroužky (=ring sling)

- velmi rychlá a snadná obsluha, spící miminko snadno odložíte

- pro nosící osobu zátěž na jedno rameno, ne na dlouhé nošení, spíše kratší pochůzky a uklidnění/uspání dítěte

- malá miminka nosíte na břiše, později sedí na vašem boku.

několik typů: nedotahovací vaky (pouch) – mírně tvarované kolo z elastické nebo pevné látky, nutno odhadnout dobře velikost podle konstituce nosící osoby, pro nošení miminek v leže, později v poloze v sedě. (U miminek, které samy nesedí nutno vybrat správnou velikost, miminko musí být přitaženo těsně k vám.)

vaky s polstrováním, s možností změny velikosti (babyvaky) – možnost přizpůsobení velikosti nosící osoby, ale nedají se přitáhnout těsně podle miminka. Proto vhodné pro nošení malých miminek v leže, později na krátké přenášení dětí, které už samy sedí.

šátky s kroužky (RingSling) – látka se jednoduše protahuje kroužky a tím se RingSling zmenšuje, je také možné dotáhnout jeden lem více a druhý méně, dobře dítě přitáhne k tělu. Vhodné pro nošení vleže, později vertikálně bez omezení

ergonomická nosítka

- látkové nosítko s polstrovanými ramenními popruhy a bederním pásem, široký sed pro dítě

- většinou pro děti od 3 měsíců (se zmenšovacími vložkami dříve) až po velmi těžká batolata/předškoláky

- zátěž na obě ramena, bederní pás – pro nosiče pohodlné, vhodné i na dlouhé procházky

- velmi snadná obsluha, rychlost nasazování a sundávání dítěte – vhodné pro poponášení batolete

- tvarem vychází z tradičních asijských nosítek MeiTai, které nejsou polstrované a popruhy se místo stahování do spon zavazují

klokanky

- nosítka s úzkým sedem mezi nožičkami dítěte

- výrobci doporučováno pro novorozence až do cca 12kg, nošení v sedě

- POZOR – vzhledem ke způsobu usazení miminek se nehodí pro miminka, která ještě sama nesedí, starší děti se už ale často díky nepohodlí pro ně i pro nosící osobu často ani nosit nedají. Nevhodná je poloha miminek čelem od nosící osoby.

krosničky

- nosítka na záda s pevnou kovovou konstrukcí, se stříškou, úložným prostorem, samostojící

- určeno pro děti s ustálenou schopností samostatného sedu, tedy zhruba od 1-1,5 roku

- vhodné pro outdoorové výlety, většinou výbava ve formě sluneční stříšky, pláštěnky a zavazadlového prostoru. Vzhledem k rozměrům nosítka nepříliš vhodné pro domácí použití nebo pro poponášení batolete na procházkách a pochůzkách po městě.

O správném polohování malých miminek v nosítkách při delším nošení

Nejmenší miminka můžeme nosit buď v poloze v leže nebo polosedu (tzv. Kolíbky), nebo je můžeme nosit jakoby vsedě. Nejedná se však o sed bez opory. Je třeba dodržovat několik zásad, díky kterým šátek miminko těsně obepne, na záda nebude vyvíjen nepřiměřený nápor, hlavička se bude moci opřít - miminku takové nošení neublíží. Neexistuje přesná hranice, odkdy může být miminko do šátku usazeno „v sedě“. Běžně se nosí přibližně do 3 měsíců v kolíbkách a když dítě drží samo hlavičku, přechází se na vertikální nošení. Neexistuje studie, která by označovala jednu z obou poloh za škodlivou. Pokud má ale miminko potíže s kyčlemi a je třeba pomůckami držet nožičky od sebe, nebo pokud miminko trápí časté ublinkávání a reflux nebo prdíky, je pro něj vhodná právě poloha „v sedě“ už dříve.

Polohování do kolíbek

- miminko leží nebo polosedí. Protože je často stočeno podle vašeho těla a má výhled jen na jednu stranu, je dobré střídat strany – jednou bude mít hlavičku u vašeho levého ramene, podruhé u pravého. Dítě si tak při vykukování do světa protáhne svalíky na obě strany.

- hlídejte, aby miminko nemělo hlavičku příliš v předklonu, přitaženou k hrudníčku. Tak se mu totiž stlačí dýchací trubice a miminko by mohlo mít problémy s dýcháním

– to platí i pro usazování do autosedaček a nejrůznějších houpaček. Miminko by mělo mít vždy mezi bradičkou a hrudníčkem prostor na šíři jednoho vašeho prstu, hlavička mu nesmí přepadnout dopředu. Dbejte také na to, aby mělo miminko dostatečný přísun vzduchu – nikdy by mu látka neměla zakrývat nosík s pusinkou, nemělo by mít hlavičku v látce příliš zapadlou, látka by neměla být neprodyšná.

Při výběru nosítka vždy dbejte na to, aby nosítko tyto pravidla zohledňovalo a správné polohování umožňovalo.

Zásady zdravého polohování při nošení vsedě

Už dlouho pediatři varují před nošením malých miminek na rukou v sedu bez opory. Miminko, které ještě nemá dostatečně vyvinuté svalíky, se hroutí do strany, má potíže udržet hlavičku. Nošení ve správně uvázaném šátku nebo v ergonomických nosítkách by se ale od přenášení na předloktí mělo lišit v následujícím:

- začněte od nožiček. Kolínka miminka by měla být pokrčená a výš jak zadeček. Pánev se tím podsadí a spodní část zad se zakulatí. Této pozici nožiček, kdy jsou kolínka výš jak zadeček se říká M pozice. Právě v této poloze jsou kyčle v ideálním úhlu pro jejich správný vývoj, který není narozením mimika ještě ukončen. (Nošení v šátku je tak vlastně alternativou k ortopedy předepisovanému širokému balení nebo dečkám.)

- šátek nebo nosítko je třeba dostatečně utáhnout – miminko by nemělo být prohnuté do strany, nemělo by mít volnost k hroucení, mělo by být těsně přitáhnuté k vašemu tělu. Pokud bude jeho pánev a záda mírně zakulacená, zapře se o látku šátku a svalíky podle páteře nebudou tolik namáhány.

- děti, které ještě samy nesedí, by měly mít v látce schované ručičky až po ramínka. Pokud jim necháte ručičky venku, budou se moci zaklánět.

- pro miminka, která ještě sama jistě nedrží hlavičku, je nebezpečný náhlý záklon hlavičky. Malému miminku neustále jistěte hlavičku látkou. Pokud miminko v bdělém stavu látku za hlavičkou nesnese (ta nejmenší ještě může dráždit jejich reflex, který je chrání před udušením), jistěte ji neustále alespoň rukou.

- při výběru nosítka vždy dbejte na to, aby nosítko tyto pravidla zohledňovalo a správné polohování umožňovalo. Na trhu je bohužel celá řada nosítek, ve kterých dětem nožičky visí dolů, záda se jim prohýbají do luku, hlavička nejde zajistit...

Nenoste děti čelem dopředu!

- nožičky visí rovně dolů, zátěž pro kyčle u malých miminek

- veškerá tíha spočívá na oblasti rozkroku

- páteř není zakulacená ale právě naopak se prohýbá podle těla nosící osoby dozadu do luku

– zátěž pro obratle, nepřiměřená zátěž pro svaly, fixace nesprávné polohy tělíčka - miminko je těžké umístit v ose, většinou se prohne do strany, vykloní se

 - hlavička se nemá kam opřít, není úlevová poloha, může jen klimbnout dopředu

...více o nošení miminek a dětí najdete na internetových stránkách www.nosenideti.cz – fotogalerie, videa, diskuze nebo nebo na stránkách www.thebabywearer.com (anglicky).